W dniach 21-27 października 2017 odbył się międzynarodowy festiwal teatrów francuskojęzycznych w Aradzie, w Rumunii. Była to jubileuszowa – 25 edycja festiwalu, w której uczestniczyło 9 krajów: Kanada, Serbia, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Rosja, Rumunia, Bułgaria i Polska.

Festiwalowi towarzyszyła bardzo uroczysta oprawa, festiwal zaszczycili swoją obecnością Ambasador Francji z Bukaresztu, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, takich jak: Alliance Francaise  i Frankofonii oraz liczni obserwatorzy i osoby związane z działaniami teatralnymi w języku francuskim. Młodzieżowy Dom Kultury, Aleksandrów Łódzki, Powiat Zgierski i Polskę reprezentowała młodzież z francuskiego koła teatralnego „Deja vu” ; Justyna Nykiel, Zuzanna Włodarek, Weronika Butelo, Szymon Łyczko i Wiktor Westwal, którzy zaprezentowali spektakl zatytułowany „Wielki Hejt” w oparciu o własny scenariusz i dzieci z francuskiego koła recytatorskiego; Elisa Thebline, Emilia Thebline, Oskar Kornacki, Krystian Papuga, Dominik Popielewski, które przedstawiły inscenizację „Róża”  w oparciu o tekst „Małego  Księcia”. Festiwalowi towarzyszyły warsztaty w międzynarodowych grupach, w których młodzież brała aktywny udział, a ich rezultatem  była prezentacja etiud warsztatowych na scenie.

Atmosfera radości i wspólnej pracy towarzyszyła całemu festiwalowi, a ostatniego wieczoru miał miejsce międzynarodowy wieczór, w trakcie którego każdy kraj prezentował się w swoim języku. Polacy, w strojach krakowskich i łowickich  zaśpiewali wiązankę polskich piosenek ludowych i jako jedyna grupa zaprezentowali układ wokalno-taneczny w regionalnych strojach. Polskie występy spotkały się z bardzo pozytywnym, wręcz entuzjastycznym odzewem, czego efektem jest zaproszenie grupy polskiej na międzynarodowy festiwal teatrów francuskojęzycznych do Sorrento koło Neapolu we Włoszech, który będzie miał miejsce w lutym 2018 roku.

Opiekunka grupy Inka Serdakowska, rodzice uczestników i młodzież bardzo dziękują za pomoc finansową i umożliwienie  wyjazdu na tak wartościowy merytorycznie festiwal, gdzie młodzież nie tylko miała okazję zaprezentować się, ale też zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności sceniczne, nawiązać kontakty z rówieśnikami  i ćwiczyć w praktyce język francuski.

DZIĘKUJEMY: RADZIE RODZICÓW MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY W ALEKSANDROWIE ŁÓDZKIM i PANI DYREKTOR MDK BOŻENIE KOMOROWSKIEJ, STAROSTWU ZGIERSKIEMU, BANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU W ALEKSANDROWIE ŁÓDZKIM, FIRMIE GO TFP z ŁODZI, FIRMIE FTP LOGISTICS W ŁODZI, PRZEWOŻNIKOWI – FIRMIE „FUN TOUR”, która też sponsorowała nasz wyjazd w postaci opłacenia pewnych dodatkowych kosztów i służyła pomocą  w załatwieniu różnych organizacyjnych spraw, FIRMIE OPTIMAL DAWID ŚPIĄCZKA, FIRMIE PPHU BRUKMAR ZBIGNIEW ŚCISŁO i osobie prywatnej PANU JACKOWI JABŁOŃSKIE.